Дивно, але з’ївши 2 ложки чорної смородини в будь-якому вигляді, людина забезпечить собі добову норму корисних речовин основного ряду. У зв’язку з тим, що у складі ягоди відсутні ферменти, які сприяють руйнуванню аскорбінової кислоти під час тривалого зберігання, чорну смородину можна сміливо заготовляти на зиму. Вона буде так само корисна, як і свіжа.
З чорної смородини варять всілякі компоти, желе, джеми, її заморожують, але найпоширеніший спосіб заготівлі – це варення.
Варення з чорної смородини – користь
Незамінна чорна смородина взимку, коли лютують вірусні респіраторні захворювання та грип. Тому черносмородиновое варення обов’язково повинно бути в будинку, щоб запобігти або вилікувати застуду природним способом, а не купувати дорогі і не завжди корисні препарати. Таке варення не тільки корисне, але і дуже смачне, тому дітлахи навряд чи відмовляться від такого смачного ліки.
Смородина лікує не тільки простуду, воно буде дуже корисно при зниженому рівні гемоглобіну або недокрів’ї, коли в організмі не вистачає заліза і фолієвої кислоти. Воно рекомендовано при сезонних авітамінозах і загальному виснаженні організму, як тонізуючий і загальнозміцнюючий засіб.
Дивно, але чорна смородина здатна в десять разів підсилювати ефективність противірусних препаратів та антибіотиків. Тому лікарі рекомендують паралельно з прийомом пеніциліну, тетрацикліну, биомицина або будь-яких інших антибактеріальних препаратів включати в раціон ці ягоди. Це допоможе значно швидше вилікуватися.
Які ягоди потрібні для варення з чорної смородини. Готуємо смородину
Черносмородиновое варення дуже смачне і запашне, воно, звичайно, не таке гарне за кольором, як з червоної, але набагато корисніше.
Для варення краще вибирати великоплідні сорти чорної смородини такі, як Дачниця, Екзотика, Дубровська, Добриня, ізюмних та інші. Велику ягоду швидше обробити (перебрати, помити), тому підготовчий процес відніме набагато менше часу.
Також слід врахувати товщину шкірки ягоди. Для варення і компотів більше підійдуть сорти з тонкою шкіркою, а ось для заморозки навпаки з товстою.
Для варення береться добре дозріла смородина, її необхідно акуратно обірвати з кистей, прибираючи зіпсовані і пом’яті ягоди, і скласти в друшляк. Хорошенечко промити під холодною водою і зцідити зайву вологу. Ось в принципі і всі премудрості підготовки чорній смородині до консервації.
Щоб зварити варення і максимально зберегти всі вітаміни в ягоді, можна заготовити смородину в сирому вигляді, перетерши її з цукром.
Інгредієнти
ягоди – 1 кг;
цукор – 1,7 кг.
Приготування
Великі ягоди смородини підготувати, як описано вище. Розстелити їх на рушник і ретельно висушити протягом декількох годин. Потім висипати смородину в миску по дві жменьки і перемять кожну порцію товкачем.
У чисту каструлю перекласти ягідну масу, додати 500 гр. цукрового піску і розмішувати до повного розчинення цукрових кристалів. Потім додати решту цукру і відставити убік до повного розчинення останнього, періодично перемішуючи протягом дня.
Коли весь цукор розчинитися, варення потрібно розподілити по сухим баночках і накрити кришками. Таке варення повинно зберігатися на полиці холодильника.
Варення з чорної смородини – джем
Варення за цим рецептом змахуємо швидше на джем, тому виходить густим, смачним і дуже запашним.
Інгредієнти
Чорна смородина – 14 склянок;
Цукровий пісок – 18 склянок;
вода – 3 склянки.
Приготування
Щоб приготувати таке варення для початку потрібно зварити сироп. У каструлі змішуємо воду і половину норми цукру, варимо сироп до прозорого стану.
Прямо в киплячий сироп висипаємо підготовлену смородину, кип`ятився і проварюємо п’ять хвилин. Вогонь виключаємо і засипаємо решту цукру. Варення ретельно вимішуємо дерев’яною лопаткою протягом десяти хвилин.
Варення з чорної смородини гарячим розливаємо по стерильним баночках, закриваємо стерильними капроновими кришками і зберігаємо в холоді.
Медове варення з чорної смородини
Це рецептура незвичайного варення з чорною смородиною з приємним медовим присмаком.
Інгредієнти
Ягоди чорної смородини (заморожені або свіжі) – 0,5 кг .;
Цукор – 1 склянка;
Мед – 2 ч. Ложечки;
Питна вода – 1 стакан.
Приготування
Ягідки смородини перебрати і помити. Тепер потрібно зварити сироп. У каструльку зі склянкою водички додати цукровий пісок і довести до кипіння на невеликому вогні. Як тільки цукор повністю розчинитися, покласти мед і повільно довести до температури кипіння, не забуваючи помішувати.
Після цього додати підготовлену смородину і варити хвилин 10, знімаючи пінку. Відставити готове варення в сторону і дати охолонути.
Холодне варення розлити по стерилізованим баночках і закатати. Помістити в тепле місце на 24 години, а потім відправити в темне і прохолодне приміщення для зберігання.
Варення з чорної смородини і бананів
Цей рецепт черносмородинового варення досить незвичайний і дуже смачний.
Інгредієнти
Для приготування потрібні такі продукти:
смородина – 0,5 кг;
цукровий пісок – 0,5 кг;
стиглі банани – 0,5 кг.
Приготування
У чашу блендера відправляємо ягоди і цукор і збиваємо до повного розчинення цукру. Банани чистимо і нарізаємо кубиками, викладаємо їх в блендер і збиваємо до однорідності.
Отриману масу викладаємо у стерильні банки, закриваємо і зберігаємо в холодильнику.
Це ароматне варення має муссовую консистенцію, прекрасно намазуємо на хліб і не розтікається. Смачного!
Смородиновий-яблучне варення
Черносмородиновое варення саме по собі дуже смачне, але якщо його з’єднати з яблуками, то результат перевершить всі ваші очікування.
Інгредієнти
Для цього рецепта знадобляться:
Лимон – 1 четвертинка;
Цукор – 0,4 кг;
Яблука – 0,3 кг;
Чорна смородина – 0,3 кг.
Приготування
Смородину перебираємо, миємо і викладаємо в чашу кухонного комбайна або блендера, туди ж висипаємо цукор і подрібнюємо до однорідного стану. Суміш виливаємо в каструльку з товстим дном і прокіпячіваем 5 хвилин.
Яблука миємо, виймаємо серцевину і ріжемо часточками. З чверті лимона вичавлюємо сік і змішуємо з невеликою кількістю води. Цією водою заливаємо підготовлені яблука, щоб вони не потемніли.
Коли смородини пюре трохи увариться всипати в каструлю яблука і варити чверть години на слабенькому вогні.
Готове варення можна розлити по стерильним баночках і зберігати цілу зиму, а можна їсти відразу ж або подати до млинців або оладок. Смачного!
Як правильно зберігати варення з чорної смородини
Черносмородиновое варення зберігатися дуже добре. Але якщо варення, приготоване швидким способом або просто протерте з цукром, то зберігати його слід тільки в холодильнику і не більше 2-3 місяців.
Баночки з вареним варенням з чорної смородини, загорнені спеціальними залізними кришками можуть зберігатися набагато довше, навіть в кімнатних умовах. Але краще не ризикувати і поставити таку консервацію в льох або підвал. Варіть варення і приємного апетиту!
0 коментарі :
Дописати коментар